Podle čeho zvolit barvu pro váš pokoj?

V tomto článku se zaměříme na to, jakou barvou vymalovat váš nově zrekonstruovaný pokoj, aby jste se v něm cítili co nejlépe a nejpohodlněji. Ukážeme si faktory, které nejvíce ovlivňují konečný výsledek.

Velikost pokoje

Velikost pokoje je jedním z nejzásadnějších faktorů, na které je třeba se zaměřit. Jestliže máte velkou místnost a přejete si ji opticky zmenšit, ideální jsou výrazné, tmavé a syté odstíny. Pokud je naopak místnost menší a přejete si ji opticky zvětšit, nejideálnější volbou bude bílá barva nebo jemné odstíny, jako je například broskvová, meruňková a pastelové barvy. Pokud má místnost malá okna nebo do ní neprochází dostatečné množství denního přirozeného světla, ideální bude opět bílá a velmi jemné odstíny.    Více inspirace naleznete na webových stránkách www.aluprof.com/cz 

Účel pokoje

Dalším faktorem, který je třeba brát v potaz je, zda chceme, aby místnost působila chladným dojmem a nebo aby nás zahřála. Obecně platí, že barvy, jako jsou červená, oranžová, žlutá a zemité odstíny jsou barvami, které nás pocitově zahřejí. Zatímco modrá, zelená, fialová a jejich odstíny jsou barvami, které v nás budou vyvolávat pocit, že je v místnosti chladno. 

Kuchyně

Například v kuchyni byste určitě neměli používat na zdi zelenou barvu a její odstíny, protože to bude zkreslovat, jak vaše jídlo na talíři vypadá. Než abyste do kuchyně volili syté barvy, nechte ji bílou či pouze s jemnými odstíny a pohrajte si s materiálem. Není potřeba, aby barva zdi byla v kuchyni dominantní, mnohem větší pozornost by měla dostat například kuchyňská linka a materiál, ze kterého je vyrobena. 

Koupelna

V koupelně zvolte spíše teplé odstíny. I když jsou s vodou spojeny spíše chladné odstíny barev, jako je modrá, když vymalujete modrou barvou koupelnu, nebo zvolíte dlaždičky v modrých barvách, budete v místnosti pociťovat větší chlad. Zvolit můžete také mramor či dřevo jako doplňující materiál. 

Dětský pokoj

V dětských pokojích jsou ideální syté odstíny, nezávisle na tom, zda jsou to studené nebo teplé barvy. Děti všeobecně barvy milují a tak vám určitě rádi sdělí, jaká barva je jejich nejoblíbenější a kterou by si přáli mít ve svém pokoji.

Ložnice

Ložnice je místo určené pro odpočinek a relax. Je to oáza klidu a vaše postel je chrám, do kterého každý z nás po náročném a dlouhém dni tak rád ulehá. Nebojte se zde zvolit syté, tmavé odstíny, protože tmavé stěny nepropustí do prostoru tolik světla, které by vás mohlo k ránu probudit ze spánku.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je společenskou místností. Je to prostor, ve kterém se scházejí členové rodiny a přátelé. Proto by měl tento prostor působit přívětivě. Ideální budou barvy hřejivé, veselé, které v pokoji vykouzlí příjemnou atmosféru. Nejideálnější jsou zemité odstíny jako hnědá, khaki zelená, ale nebojte se použít například i šedivou a zkombinovat ji s barevnými doplňky.  Pokud chcete zkombinovat více barev v jedné místnosti, zvolte maximálně tři barvy a vždy volte ty kombinace barev, které jsou sousední v barevném kruhu. Nebo můžete zvolit kombinaci neutrálních barev, jako je šedá s bílou a doplnit výraznou barvou, jako je žlutá, modrá, červená...

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Xmas Ginderbread

Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Xmas Ginderbread, 42 x 42 cm

249 Kč
Detail produktu
Šlehač do kuchyňského robota se silikonovými hranami SMEG 50's Retro SMEG

Šlehač do kuchyňského robota se silikonovými hranami SMEG 50's Retro

1 490 Kč
Detail produktu
Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Tartan Merry Christmas

Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Tartan Merry Christmas, 42 x 42 cm

249 Kč
Detail produktu
Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Holly Night

Vánoční podsedák s příměsí bavlny Minimalist Cushion Covers Holly Night, 42 x 42 cm

249 Kč
Detail produktu
Růžová nástěnná svíticí dekorace Candy Shock Oh La La

Růžová nástěnná svíticí dekorace Candy Shock Oh La La, 40 x 18 cm

1 690 Kč
Detail produktu
Černé bezpečnostní madlo do sprchy Wenko Secura

Černé bezpečnostní madlo do sprchy Wenko Secura, výška 47,5 cm

1 290 Kč
Detail produktu