Jak vybrat vhodnou postel do ložnice: Průvodce nákupem

Vybrat postel do ložnice může být pěkný oříšek. Je totiž třeba přihlížet nejen k ceně a volbě materiálů a roštů, ale také k samotné matraci. Na co dalšího se zaměřit a jak poznat, která postel je vhodná právě pro vás? 

Design a čelo postele

Design a čelo je to, co vidíte jako první na pohled. Ačkoliv kvalitu spánku přímo neovlivní, je třeba také zvážit její vzhled, abyste vám do interiéru přesně pasovala. 

Praktické jsou dřevěné rámy, které jsou i stabilní, mimořádnou popularitu v posledních letech ale získávají i obyčejné čalouněné postele, ideálně v tlumených pastelových a šedých barvách. Výrazné čelo pak dotváří požadující design ložnice a její dominantní prvek. Ve skandi designu zase velmi vynikají postele s dřevěnými nohami.  Pokud má postel čalouněné čelo, dbejte na to, aby  na jeho výrobu byla použita kvalitní látka a průmyslové nitě nikde nevyčuhovaly, aby se vám čelo nezačalo párat.

TIP: Ty správné designové postele najdete na Biano.cz. Filtrovat je můžete právě podle stylu, materiálu, rozměrů i čela.

Správné rozměry postele

Rozměr standardního jednolůžka činí 90x200 cm. Od toho byste se měli odpíchnout. Chcete-li něco většího, třeba i na občasné přespávačky, zvolte jeden a půl lůžko 140x200 cm, dvoulůžka se pak delí od 160x200, 180x200 až po královské king size bed 200x200, případně prodloužené postele 200x220 pro opravdové dlouhány. 

Záleží ale samozřejmě také na dispozicích vaší ložnice. Ne každý prostor pochopitelně umožňuje pořídit jakýkoliv rozměr postele. 

Náš tip: Přetéká vaše šatní skříň v ložnici oblečení a vy nemáte co na sebe? Nechte si poradit s výběrem oblečení od certifikovaného style coache. 

Matrace postele

U matrace hraje kvalita klíčovou roli. To na ní totiž přímo spíte a ta ovlivňuje váš spánek. 

Základními pravidly pro výběr matrace by měla být jednak její tvrdost - vybírejte podle váhy i vaší preference: měkčí, střední až tvrdou. Celkem má tvrdost matrací až 7 stupňů. Tu zvolte i podle toho, v jaké poloze nejčastěji spíte. 

Správná matrace by měla délku těla přesahovat o 25 cm, její šířka závisí na typu postele, pro jednolůžko je běžné 90 cm. Optimální výška matrace pro dospělého člověka je alespoň 15 cm, máte-li problémy se zády a vstáváním, platí, že čím vyšší matrace, tím pohodlnější pro vás vstávání bude. 

Vždy si u matrace zkontrolujte nosnost. Pak už jen stačí zvolit, jaká vám bude nejlépe pasovat a která bude nejpohodlnější - existují matrace latexové, z líné pěny, studené HR pěny, PUR pěny, pružinové nebo taštičkové. 

Orientační tvrdost matrace 

  • T1 - velmi měkká
  • T2 - měkká
  • T3 - středně tvrdá
  • T4 - tvrdá
  • T5 - velmi tvrdá
P2

Výběr roštu k posteli

Rošt chrání nejen matraci, ale poskytuje jí taky dostatečnou pružnost. Stará se také o kvalitní odvětrávání matrace. Rošty můžete vybrat pevné, lamelové nebo polohovací. 

Roli pro výběr roštu hraje jednak vaše hmotnost, finanční možnosti, ale i výběr matrace případně zdravotní stav - polohovatelné rošty vám pobyt v posteli velmi zpříjemní, zejména pokud máte problémy se zády.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Rozkládací stůl v dubovém dekoru Woodman Mel Woodman

Rozkládací stůl v dubovém dekoru Woodman Mel

10 990 Kč
Detail produktu
Společenská hra Dino - Djeco DJECO

Společenská hra Dino - Djeco

310 Kč
Detail produktu
Tyrkysová čalouněná dvoulůžková postel s roštem 160x200 cm Elyna – Bobochic Paris Bobochic Paris

Tyrkysová čalouněná dvoulůžková postel s roštem 160x200 cm Elyna – Bobochic Paris

16 490 Kč
Detail produktu
Šedé stínidlo UMAGE Carmina

Šedé stínidlo UMAGE Carmina, ⌀ 32 cm

2 190 Kč
Detail produktu
Zelená manšestrová rozkládací pohovka 204 cm Grab - Karup Design Karup Design

Zelená manšestrová rozkládací pohovka 204 cm Grab - Karup Design

31 990 Kč
Detail produktu
Zelená dřevěná zahradní houpačka Vegas Lux - Rojaplast Rojaplast

Zelená dřevěná zahradní houpačka Vegas Lux - Rojaplast

12 915 Kč
Detail produktu