Musíte bydlet ikigai, pak budete šťastnější

Co si představíte, když se řekne japonské bydlení? Spí všichni Japonci na tvrdých rohožích v pokojích rozdělených papírovými zástěnami a dělá je to spokojené? Anebo obecněji, jak podle vás vypadají interiéry na různých místech asijského kontinentu? Hraje hlavní roli strohost, ať už způsobená záměrně jako očišťující prvek, nebo vynucená chudobou? Čistota nebo špína? Okolo životního stylu Asiatů u nás panuje mnoho mýtů a předsudků. Přitom východní filosofie nás mohou naučit mnohému a stojí za to, aby nám byly stejně silným inspiračním vzorem, jako třeba skandinávské bydlení.

Interior In Japanese Style
Ikigai styl myšlení

Životní filozofie při zařizování interiérů

Ať chceme nebo ne, do našich bytů a domů se promítá nejen to, jací jsme my osobně, jaký máme přístup k životu, ale také zvyky našeho národa, ve kterém jsme odmalička vyrůstali. Dříve tak mohly být mezi žitím na různých místech světa propastné rozdíly. Částečně přetrvaly dodnes, ale představa, že Afričan bydlí v chýši, seveřan vyráží na lov ze srubu a Japonec hodiny medituje u bonsaje, to je spíš folklór než realita. Vliv globalizace je neúprosný a zapříčiňuje mísení různých vlivů. Asiaté rádi přijali množství prvků západního světa a naopak, protože co je cizí, to je také svým způsobem atraktivnější, exotičtější, poutavější. Takže ne, skutečně už nutně nespějí zrovna na rohožích.

Náš tip: Ráda šijete? Sehnat kvalitní materiál je někdy těžké. V obchodě www.snovelatky.cz je v nabídce jak teplákovina metráž a teplákovina s potiskem. Můžete si tak vyrobit zajímavé doplňky do bytu. 

Japonský interiér
Japonský interiér

V gastronomii se mixování stylů označuje jako fusion kuchyně, ale úplně stejné mixování funguje také v bydlení. Jenže, je to ještě autentické vyjádření osobitosti a zájmu o cizí kultury, když si do panelákového bytu postavíte třeba pozlacenou sošku Buddhy? Nebo už je to zřejmý kýč? Vliv, který chcete do svého bydlení vložit, by vás neměl zaujmout jen jako módní styl, ale měl by s vámi rezonovat vnitřně. To je celý recept na šťastné interiéry, od Feng Shui až po Ikigai, které si představujeme dnes.

Tajemné slovo ikigai a jeho výslovnost i význam

Když si zařizujete vlastní bydlení, je na čase se trochu zastavit a poznat se. Samozřejmě můžete naběhnout do první prodejny nábytku a hobby marketu, ale tak získáte věci, ne společníky na kvalitní cestě životem. To je samozřejmě trochu nadnesené vyjádření, ale Japonci to umějí, souznět se svým zařízením. Filosofie ikigai (vyslov (aj-k-gáj) své jméno obdržela ze dvou slov, jednoho pro život, druhého pro hodnotu. Hovoří tedy o zvyšování hodnoty vlastního života a tím i o lepším životním prožitku. Ikigai je hitem posledních měsíců u všech koučů, terapeutů, nadšenců do sebevzdělávání. Všichni toužíme po dlouhověkosti, spojené s radostí a vnitřním naplněním… Navíc to není žádné šarlatánství, ikigai opravdu umí zlepšit zdraví a přidat aktivní roky.

O ikigai by se dalo mluvit hodiny. Ale pro jeho aplikaci na moderní bydlení v českých podmínkách vám stačí pochopit základy tohoto východního mind setu (nastavení mysli). V ikigai jde o to objevit důvod, proč každé ráno vstát z postele. Nestane se to ze dne na den. Abyste si vědomě uvědomili (ten kořen slova vědomí je tam extrémně důležitý), v čem jste dobří a na čem můžete a chcete stavět své další kroky v životě, to je roky trvající proces. Postupně se učíte, co od života chcete, a to nejen v abstraktních pojmech jako štěstí, ale hlavně ve zcela konkrétních praktických drobnostech. Pokud se dobře vyspíte na tvrdé matraci, už si nenecháte prodavačem vnutit o trochu pružnější jen proto, že je prodávanější a že se prodavač bojí, že tvrdá na vás bude moc tvrdá a brzy ji vrátíte. Už začínáte rozumět, jak je i pro zařizování domova nutné znát svou cenu?

Komoda s modrými zásuvkami Woodman Avon Woodman
Komoda s modrými zásuvkami Woodman Avon Woodman
Komoda s modrými a šedými zásuvkami Woodman Avon Woodman
Komoda s modrými a šedými zásuvkami Woodman Avon Woodman
Knihovna s dvířky v tyrkysové barvě Woodman Avon Woodman
Knihovna s dvířky v tyrkysové barvě Woodman Avon Woodman

Ikigai je o sebevědomí z vlastní důležitosti, ale nemá nic společného s pýchou. Je skrz na skrz spojené s vděčností za vlastní místo na světě, za možnost realizovat se, využívat příležitostí, používat výrobky jiných. Jestli jste naučení vážit si hezkých a estetických věcí, vnímáte je bohatěji, než jenom jako nábytek a dekorace. Pracovat na své vnitřní cestě je důležité i pro naplňující kariéru, často spojenou se zřízením pracovny nebo alespoň ergonomicky zařízeného pracovního koutku. Stále přemýšlejte, v čem jste dobří, co vás baví, co můžete přinést světu a za co by si vás ostatní měli vážit (i penězi). Zní to všechno jako mlácení prázdné slámy, ale má to zcela jasné důsledky. Víte-li, že vás baví uklízení jako relax, můžete volit úplně bytové doplňky než ten, kdo do místnosti pustí raději robotický vysavač (mimochodem, také v Japonsku populární, jako všechny moderní technologie).

Malometrážní bydlení aneb jak si poradit se zařízením garsonky

Japonců je hodně. A ve velkoměstech ještě víc. Přirozený zákon nabídky a poptávky způsobuje, že bydlení je drahé a běžný člověk si nemůže dovolit velkou podlahovou plochu, i kdyby mu ikigai napovídalo, že má žít v otevřeném prostoru. Protože však zdraví ničí a život zkracuje spíš vztek nad osudem než malý byt, je lepší smířit se s kompromisem a vytěžit z něj to nejlepší. V Japonsku se prodávají a pronajímají i tak malé byty, že nad nimi Evropané (i ti chudší, východnější) kroutí nevěřícně hlavou.

Když vás však přejde prvotní šok nad životním prostorem o pár metrech čtverečních, chtě nechtě musíte začít obdivovat vynalézavost, se kterou jsou malé prostory zařízené. A od obdivu je to už jen krůček pro dobrou inspiraci pro naše bydlení, které v garsonkách, bytových jádrech, kolejích a pronájmech prostorem také příliš neoplývá. Určitě se sebou životem nevláčejte tunu zbytečností. Přílišná příchylnost k pomíjivým věcem často vede až chorobnému hromadění, které vám život neobohatí, ale zničí. Nechat vzduch a energie proudit je vhodné i v domě, v malém bytě je to nutností. Soulad s ikigai tedy zahajte velkým úklidem, pomůže vám i psychicky. Renovace je očistný proces, nechejte si jen nejoblíbenější věci.

Náš tip: Pokud zařizujete nový dům, jistě se vám bude hodit nářadí a vybavení na zahradu. Na www.zahradatech.cz si vyberte ze široké nabídky. Mají sekačky na trávu, štípače dřeva, zahradní traktory, ale i motorové pily. Díky kvalitní technice si vytvoříte zahradu snů, ve které se vám bude lépe odpočívat.

Klíčem ke spokojenosti je účelný a multifunkční nábytek

Na rozdíl od hygge a podobných jiných fenoménů ikigai nevnímá domov jako útočiště. Nevytváříte útulnou schovávačku před světem, ale prostě jedno ze svých životních míst, které vám plní vaše potřeby. Všechno ikigai tedy nemusí být úžasné na dotek, nemusí mít úžasnou barvu a vzor, nemusí ohromovat. Postačuje jednoduchá účelnost a praktičnost. To však neznamená automaticky strohost, protože když na domovu příliš nelpíte, můžete do něj promítnout i krátkodobé záchvěvy své duši, rozmáchnout se a nedržet při zdi. Stálicí je však základní multifunkční nábytek, i kvůli výše rozebranému nedostatku prostoru. Není nad to, když máte dostatek úložných prostor, variabilní sezení a stolování pro různý počet osob. Takový rozkládací stůl nebo rohová sedací souprava už zachránily mnohé situace bez ohledu na zeměpisnou šířku a délku.

18dílná sada nádobí z porcelánu a kameniny Villa'd Este Cala Jondal Villa d'Este
18dílná sada nádobí z porcelánu a kameniny Villa'd Este Cala Jondal Villa d'Este
18dílná sada nádobí z porcelánu Villa d'Este Strand Villa d'Este
18dílná sada nádobí z porcelánu Villa d'Este Strand Villa d'Este
18dílný porcelánový set nádobí Villa d'Este Marrakech Villa d'Este
18dílný porcelánový set nádobí Villa d'Este Marrakech Villa d'Este

 

Dekorace a design si můžete nechat i doporučit

Zatím jsme stále hovořili o vás. Jak musíte do interiéru promítnout především vaše činnosti a myšlenky, aby vám dobře sloužil. Ikigai však v sobě skrývá jedno překvapení. Na rozdíl od jiných konceptů je totiž současně sebestředné i otevřené jiným lidem a myšlenkám. Pokud se do zařizování vašeho interiéru pustí bytový designér, který plně prožívá vlastní ikigai, je spokojený s tím, co dělá, můžete si být jisti, že odvede tu nejlepší práci, co umí. Výsledek vás sice na první dobrou může zarazit, ale později v něm můžete najít zalíbení a obohacení, protože někdo jiný pracoval dle svého nejlepšího svědomí a vědomí pro zlepšení vašeho života. Tvořivost je naplňující, jak vlastní, tak obdivovaná cizí.

Zkuste tedy najít rovnováhu mezi svou intuicí pro zařizování interiérů a dobrými radami od ostatních. Je dokonce možné, že dekorace, která se vám hodně nelíbí, je jednou z vhodných alternativ, protože ve vás probouzí emoce, není vám lhostejná. Každopádně se kochejte vlivem ikigai na práci jiných lidí, tedy výrobky, z nichž přímo sálá řemeslná zručnost. Poznávejte výdobytky moderní techniky, nebojte se LED osvětlení, chytrých smart prvků do domácností. Nemusí být každý příjemný domov zařízený jen masivním nábytkem, krbem a svíčkami, to je překonané klišé.

Nositelné doplňky a ikigai na cestách

Příjemné je, že ikigai můžete nechat ovlivňovat všechny interiéry, ve kterých se pohybujete, včetně auta, kanceláře apod. Ba co víc, s osobním růstem a správnou cestou souzní i nositelný design včetně nejnovější elektroniky pro efektivitu i radost. Vyzkoušejte třeba tolik populární fit náramky, spárované se smartphonem. Pořiďte si skládací látkové tašky, které máte vždy při ruce a šetříte jimi také životní prostředí. V létě se vykašlete na jídlo v dusných uzavřených prostorách a vyrazte ven, v prodeji je mnoho přenosných nádob a piknikového vybavení. Ikigai radost a satisfakce dřímá ve vás, nejen v pár místnostech…

Zaujalo vás to? Česká kniha o ikigai vás povede dál

Název knihy: Ikigai (šťastný a dlouhý život)

  • Autoři: Héctor García (Kirai), Francesc Miralles
  • Rok vydání v češtině: 2017
  • Nakladatelství: Leda

Nepostradatelná knížka pro všechny, kteří chtějí objevit svoje životní poslání a žít v souladu s ním. Autoři, kteří na vlastní kůži poznali spojení západních a východních kultur, popisují do detailu, jak zařídit všechny své záležitosti tak, abyste cítili uspokojení z každého jednotlivého dne. Mladí tak budete nejen vy, ale vše, co vás obklopuje, včetně interiérů.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Rozkládací stůl v dubovém dekoru Woodman Mel Woodman

Rozkládací stůl v dubovém dekoru Woodman Mel

10 990 Kč
Detail produktu
Společenská hra Dino - Djeco DJECO

Společenská hra Dino - Djeco

310 Kč
Detail produktu
Tyrkysová čalouněná dvoulůžková postel s roštem 160x200 cm Elyna – Bobochic Paris Bobochic Paris

Tyrkysová čalouněná dvoulůžková postel s roštem 160x200 cm Elyna – Bobochic Paris

16 490 Kč
Detail produktu
Šedé stínidlo UMAGE Carmina

Šedé stínidlo UMAGE Carmina, ⌀ 32 cm

2 190 Kč
Detail produktu
Zelená manšestrová rozkládací pohovka 204 cm Grab - Karup Design Karup Design

Zelená manšestrová rozkládací pohovka 204 cm Grab - Karup Design

31 990 Kč
Detail produktu
Zelená dřevěná zahradní houpačka Vegas Lux - Rojaplast Rojaplast

Zelená dřevěná zahradní houpačka Vegas Lux - Rojaplast

12 915 Kč
Detail produktu