Pohovky Karup podrobeny důkladnému testu

Sedací soupravy jsou v mnoha ohledech srdcem domova a měly by splňovat vysoké nároky na vzhled i funkčnost. Tato recenze Karup popisuje zkoušku testovaných pohovek v reálné domácnosti, včetně rozkládací Karup sedačky a nejpopulárnějšího modelu Karup Roots. Díky tomu se můžete rozhodnout pro zařízení domova, které vám bude dělat radost po dlouhou dobu.

Představení značky Karup Design: dánská kvalita

Skandinávský design není potřeba dlouze uvádět. Už desítky let severští mistři inspirují celý svět dokonalou souhrou mezi poctivým užitným minimalismem a odvážným líbivým provedením. Používají přírodní materiály a umějí navodit povznášející „hygge“ pocit, ale současně se nebojí pestrých solitérů a bytových doplňků. Dánští výrobci, kam spadá i značka Karup Design, se soustředí na vysokou praktičnost, avšak v oslnivém designovém provedení. Filozofií značky je i dostupnost prémiového bytového zařízení pro všechny, tedy příznivá cena pro koncové zákazníky, byť díky použití nejkvalitnějších materiálů nejde o nejlevnější nábytek z diskontu.

Karup Design Inspirace

Sedačky Karup: čím jsou tak výjimečné?

Karup recenze musí přinést skvělou informaci, že se v případě sedacího nábytku od této značky nejedná o jeden model, ale o ucelenou řadu. Karup Design se pro ni zhlédl až v daleké Asii, konkrétně v Japonsku. Tamější zdravý způsob spánku na kvalitních podložkách – futonech – na rovné zemi byl přizpůsoben evropským požadavkům na pohodlí a vznikly designové pohovky i křesla. V akční nabídce jsou například produkty:

Karup Roots

Modely, které demonstrují velkou variabilitu značky. K dostání v šíři 90 i 140 cm. Jeden výrobek vám poslouží jako křeslo či pohovka, lehátko i postel.

Karup Beat

Sezení, ležení a spaní ve stejné výšce nabízejí tyto chytré modely, u kterých se účel nábytku mění pouze zvednutím nebo položením šikovných postranic.

Karup Figo

Minimalistická řada osciluje mezi polohovatelným relaxačním lehátkem a pohodlným lůžkem. Vše drží pohromadě bytelný a elegantní rám z masivu.

Karup Loop

Pokud u sedací soupravy netrváte na postranicích, je pro vás Loop tím pravým výrobkem. Jednodušší přeměna pohovky na komfortní letiště neexistuje.

Karup Fresh

Čalouněnými body opatřená matrace působí bezmála barokně, což je v kombinaci se skandinávskou lehkostí rámu nádherně osvěžující.

Karup Fresh Animation

Karup Folk

Podobný princip jako u řady Figo, kdy se nábytek proměňuje díky postranicím, je navíc doplněný minimalistickým designem a dostatečnou výškou od podlahy.

Jak se obvykle testuje nábytek: falešné recenze!

Všichni velcí výrobci mají showroomy nábytku, kam pravidelně zvou magazíny o bydlení, blogery a influencery, kteří pak píší o jejich zboží oslavné ódy. Nemusí na tom být nic špatného, vystavené bytové zařízení může být opravdu pěkné a nápadité, ale problém je v tom, že za malou chvíli ho prostě nemáte jak pořádně vyzkoušet. Na pět minut sezení je pohodlná každá sedačka, ale nic vám to neřekne o tom, jak bude vypadat po měsících a letech používání v reálné domácnosti.

Dalším zdrojem informací jsou materiály od výrobců a distributorů nábytku, krásné produktové katalogy, vzorníky potahů, fotografie ve vysokém rozlišení. I ty umožňují online autorům dobře informovat o trendech v bydlení, ale opět se nejedná o fakta, která by nahradila praktickou zkušenost. Propagační materiál mlčí o tom, jak se bude výrobek skutečně používat, a už vůbec nezmiňuje případné slabé stránky, nedomyšlenosti v konstrukci, designová opomenutí, problematickou údržbu. Právě proto jsme přišli s formátem reálného testu nábytku. Designový nábytek by neměl být jen pastvou pro oči, ale hlavně by měl být odolný a vyrobený s kvalitních materiálů.

Proč nám dosloužila stará pohovka: každodenní provoz

Tím se můžeme vrhnout na osobnější část tohoto textu. U nás doma je sedací souprava středobodem domácnosti. Není to úplně podle pravidel, ale musíme se přiznat, že na ní často i jíme, kromě obvyklého válení se u televize, s knížkou a tabletem. Když přijdou hosté, právě na pohovce a křeslech si povídáme, a protože nemáme žádný zvláštní pokoj pro hosty ani nafukovací postel, pravidelně sedačku rozkládáme na příležitostné přespání.

A tímhle provozem, o blbnutí a skákání dětí ani nemluvě, sedačka trpí jak zvíře. Ochodila se její konstrukce, začala vrzat při každém pohybu, jde špatně rozkládat, sezení je slehlé, o stavu potahu bychom raději ve slušné společnosti nemluvili – skvrny, skvrny a zase skvrny.

Recenze Karup Design: od dodání sedačky až po stou noc

Proto, když jsme dostali nabídku obdržet sedací soupravy Karup na reálné testování, neváhali jsme ani vteřinu. Dohoda zněla tak, že za nábytek zaplatíme pouze tehdy, když si ho budeme chtít po sto dnech nechat. Nejprve jsme ovšem museli dodané kusy zkompletovat. Na rozdíl od sedaček, kde konstrukci zakrývá ze všech stran polstrování a čalounění, Karup jde cestou masivního otevřeného rámu. Nejprve nás to překvapilo, ale nakonec jsme museli uznat, že to má něco do sebe. Pod pohovkami, jak úzkou Karup Roots, tak širokou Karup Beat, se dobře uklízí a z rámů je možné utřít prach. Někoho však může zarazit nutná montáž, i když v době stavebnicových systémů a jasně označených šroubů to není nic otravného. Montáž pohovky Karup je opravdu velmi jednoduchá.

Po nainstalování futonů a polštářů, které tvoří čalounění pohovek Karup, jsme se rozhodli, že je každý večer budeme rozkládat a každé ráno skládat, abychom simulovali opakované zatížení v domácnostech, kde pohovka slouží i na spaní. Na mnohé večery jsme pozvali přátele, aby sezení skutečně řádné zváleli, jak během sezení, tak právě přes noc. Na sedačkách se vyřádili také děti, jejich skákání pokládáme za nejlepší test odolnosti. Těsně před koncem stodenní lhůty jsme navíc zkusili potah futonů vyprat, aby bylo jasno, jestli zmizí flíčky od jídla, které se za tři měsíce objevily.

Futony, polštáře a další příslušenství Karup

Pokud se i vy stanete fandy značky Karup, měla by ještě zaznít informace, že tento dánský výrobce neprodukuje jen sedačky, ale že můžete koupit další Karup nábytek, a to křeslo Karup i úložné prostory – komody, věšáky, konferenční stolky. Vše v atraktivním designu kombinujícím Skandinávii s Asií. K sedacím soupravám se pochopitelně prodává příslušenství, náhradní futony a polštáře, tatami podložky pro další rozšíření spacích a jídelních míst, vaky na lůžkoviny.

Výsledky recenze: pozitiva

Ptáte se, jak to dopadlo? Pro nás i pro výrobce dobře, sedačky jsme si nakonec rádi koupili. Je fakt, že velkou roli v tom sehrál design, protože máme období, kdy se nám líbí střídmější a elegantní skandinávský minimalismus. Karup není pro obdivovatele naducaných kožených pohovek z devadesátých let. Na druhou stranu množství barevných potahů umožňuje uspokojit i divočejší designové choutky.

  • Nejen vzhledem nás ovšem dánský producent přesvědčil.
  • Neocenitelným faktem je, že sedací soupravy nezabírají příliš místa, hlavně Roots je v tomhle rekordmanem.
  • Polohovatelnost bychom oznámkovali jedničkou, protože rozkládací mechanismus je velmi příjemný a odolný. Nic nevrže! Ze sezení do ležení můžete přejít během chvilky, takže pohovku Karup doporučujeme každému, kdo sedačku chce nebo musí používat i na ležení. Pokud vás rozkládací pohovky doposud zklamaly kvůli otravnému a komplikovanému rozkládání, dejte tomu ještě šanci, lépe už to asi vyřešit nejde, než to má vyřešené tahle značka.
  • Futon může být pro začátek nezvyk, ale sedí i leží se na něm po chvilce jako na obláčku, bez toho, abyste se nepříjemně propadali do hlubokých polštářů jako u jiných gaučů. A nebolí z toho záda.

Výsledky recenze: negativa

Ale abychom byli spravedliví, je nutné uvést také pár negativ. Ne všechny polohy sezení a ležení jsou na pohovkách stejně pohodlné, to se však netýká jen značky Karup.

  • U modelu Roots jsme prostě trochu postrádali postranice, to je však daň za maximální skladnost.
  • U pohovky Beat bylo lepší ležet jako na lehátku, tedy na futonu, než se spolehnout jen na polštáře za zády.
  • Použité futony jsou předností značky, ale souvisí s tím to, že je těžko můžete nahradit jinými polštáři nebo matracemi. Tedy můžete, v rozloženém stavu na rámy položíte jakoukoliv matraci, ale přijdete tím o sofistikované možnosti skládání a polohování.

Otazníkem zůstává pořízení sedacích souprav Karup do domácnosti s dětmi, protože jednu hodně odolnou skvrnku jsme už z futonu nedokázali dostat, což po pouhém měsíci provozu prostě zamrzí. Ale opět to není vina výrobku samotného, jakákoliv látka je prostě ušpinitelná.

Verdikt

S klidným svědomím můžeme konstatovat, že sedací soupravy Karup jsou opravdu fajn designovým kouskem nábytku s prémiovou kvalitou. U rozkládací pohovky Karup nešlo výrobci jen o líbivý moderní vzhled, ale hlavně o dlouholetou funkčnost, které odpovídá rám z masivu. Čím tuto Karup recenzi zakončit než doporučením, že pohovka Karup může být tou správnou volbou i pro vás, zejména když narazíte na akční cenu. Unikátní spojení severského designu a japonské variability je návykové.

Plusy

+ rozložení sedačky během pár sekund

+ originální řešení čalounění tzv. futony

+ moderní design příjemný na pohled i dotyk

+ rozměrově vhodné i do malometrážního bydlení

+ multifunkční sedací souprava tři v jednom (křeslo, lehátko, postel)

+ osvědčená značka a originální výrobky

Mínusy

- u některých modelů chybí postranice

- futony jde ušpinit jako jakékoliv jiné čalounění

- pro někoho cena, která však odpovídá kvalitě

Poznámka: Autoři recenze nejsou placeni značkou Karup.

Oblíbené produkty značky Karup Design

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Černo-béžový koberec 160x235 cm Herat – Nouristan Nouristan

Černo-béžový koberec 160x235 cm Herat – Nouristan

3 290 Kč
Detail produktu
Dětský batoh 18 l Signature – LEGO® LEGO

Dětský batoh 18 l Signature – LEGO®

1 499 Kč
Detail produktu
Cestovní kufr ColourBox – LEGO® LEGO

Cestovní kufr ColourBox – LEGO®

3 199 Kč
Detail produktu
Kovový koš na prádlo 55 l Tower – YAMAZAKI YAMAZAKI

Kovový koš na prádlo 55 l Tower – YAMAZAKI

2 899 Kč
Detail produktu
Pedálový ocelový odpadkový koš 40 l Porta – Joseph Joseph Joseph joseph

Pedálový ocelový odpadkový koš 40 l Porta – Joseph Joseph

5 499 Kč
Detail produktu
Dětský batoh 7 l Ninjago – LEGO® LEGO

Dětský batoh 7 l Ninjago – LEGO®

799 Kč
Detail produktu